اختلال آمیزش دردناک و واژینیسموس

اختلال آمیزش دردناک و واژینیسموس
یکشنبه 15 می 2016

اختلال درد جنسی :

 

  •   آمیزش دردناک.

این اختلال در اثر برانگیخته نشدن درست خانم و یا تعارضات خانم با همسرش در زندگی زناشویی و یا ناشی از مشکلاتی است که زن از کودکی با آمیزش جنسی داشته است.        در این حالت، آمیزش برای خانم بسیار دردناک و ناخوشایند می شود.

  •   واژینیسموس.

واژینیسم یا اختلال درد جنسی، اختلالی در رفتار جنسی است که زنان با آن دست به گریبان هستند و جزو اختلالاتی است که بروز و درمان نشدن آن می تواند در نهایت باعث شود فرد در روابط بین فردی با همسر خود به مشکل بربخورد . در این حالت، عضلات دست و پا و شکم شل است ولی عضله ابتدایی واژن مسدود و منقبض است و این انقباض مانع از دخول می شود.

 

 

 

 

در این اختلال، فرد دچار انقباضات غیرارادی می شود که این واکنش ها حتی هنگام معاینات پزشکی نیز رخ می دهد و در نتیجه وی نمی تواند رابطه جنسی با همسر خود برقرار کند. این اختلال اغلب زنان با تحصیلات بالا و دارای طبقات اجتماعی و اقتصادی بالا را گرفتار می کند.

علل مختلفی می تواند واژینیسم را ایجاد کند که از آن جمله می توان به یک حادثه جنسی نامطلوب، تجاوز به عنف، کثیف دانستن رابطه جنسی، عفونت ها و خواندن داستان هایی در خصوص تجاوز به عنف اشاره داشت. احساس گناه ناشی از انجام رفتار جنسی با همسر نیز می تواند عامل تشدیدکننده برای این اختلال باشد.

علاوه بر آن ترسی که زن از داشتن ارتباط جنسی دارد نیز می تواند از لحاظ روانی این اختلال را شدت دهد. معمولا اولین بار که این اختلال تشخیص داده می شود در معاینات پزشکی یا اولین ارتباط با شریک جنسی و همسر دیده می شود و فرد به صورت ناخودآگاه از داشتن ارتباط امتناع می کند و اسپاسم های ناگهانی در عضلات او اتفاق می افتد.

این اختلال تبعات روانی و جسمانی مختلفی را در زوج ها ایجاد می کند. از لحاظ فیزیولوژیک زنان مبتلا علاوه بر انقباض دچار لرزش، تعرق و تغییر آهنگ تنفس می شوند و از لحاظ شناختی نیز افکار منفی به آنها هجوم می آورد و در نهایت ترس آنها شدت یافته و پاسخ هایی که از لحاظ رفتاری ارائه می کنند حاکی از ترک رابطه و گریستن و پرخاش است.

زنانی که مبتلا به این اختلال هستند بشدت در اعتماد به نفسشان مشکل ایجاد می شود. آنها خود را یک شریک جنسی ضعیف می دانند. این اختلال می تواند از ابتدای رابطه ایجاد شود یا این که فردی که سالم بوده پس از چند سال به دلیل حادثه ای تلخ دچار واژینیسم شود.

اولین نکته برای درمان واژینیسم علاوه بر درمان های فیزیولوژیک این است که باید توجه داشت اولا این اختلال ارادی نیست و دوم این که درد و ترس از داشتن آمیزش واقعا در فرد وجود دارد و ایفای نقش نیست. برای درمان های شناختی باید ابتدا متن افکار فرد در خصوص آمیزش جنسی شناسایی شود. سپس روی خطاهای شناختی تمرکز شود.

چنانچه تکنیک های آرام سازی به فرد آموزش داده شود می توان در حین درمان های شناختی از روش های آرام سازی تدریجی عضلانی نیز بهره برد. این اختلال قابل درمان است و خطاها و باورهای غلطی که فرد طی سال ها درباره رابطه جنسی داشته باید به چالش کشیده شود و علاوه بر آن بازبینی فیلم های آموزشی زایمان طبیعی در کنار روان شناس نیز می تواند به ارتقای اطلاعات فرد در خصوص آمیزش کمک کند. درمان های گام به گام و همراهی مداخلات شناختی  و کمک به معاینه بدون درد به درمان این اختلال کمک می کند.

ارسال نظر